Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojny grecko-perskie - przyczyny, przebieg

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konflikt zbrojny, toczony przez Greków i Persów między 499 r. p.n.e. a 449 r. p.n.e., przeszedł do historii jako wojny perskie. Przyczyną wojen był upadek państwa króla Krezusa w roku 547 p.n.e., podbitego przez Persów (choć inicjatorem konfliktu był żądny sławy Krezus), a sąsiadującego z greckimi koloniami w Azji Mniejszej, w rejonie Jonii.

Władcy Persji nie mogli pozwolić sobie na uszanowanie niezależności tych polis – groziłoby to buntami w innych satrapiach (prowincjach) imperium. Greckie miasta Azji Mniejszej poddały się bez walki, pragnąc utrzymać stosunki handlowe z uzależnionymi od Persji miastami, przede wszystkim w Egipcie.

Jednak namiestnicy królów Persji zbyt brutalnie ingerowali w wewnętrzne sprawy polis. Grecy zbuntowali się i w 499 r. p.n.e. wszczęli powstanie. Walki trwały przez pięć lat i zakończyły się klęską buntowników. Dariusz I, król Persji, postanowił podporządkować sobie całą Grecję, zapobiegając w ten sposób dalszym niepokojom w regionie. Pomoc, jakiej Ateny udzieliły powstańcom w Azji Mniejszej, była dodatkowym pretekstem do napaści.
   
I. wojna perska 492 r. p.n.e. – 490 r. p.n.e.

Rozpoczęła się najazdem Persji na macierzystą Grecję...

Podobne wypracowania