Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna na Bałkanach 1940 - II wojna światowa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Podpisanie pokoju z Francją pozwoliło Mussoliniemu skierować swoje wojska w inne części Europy. Włochy zapragnęły zyskać nowe tereny kosztem Jugosławii oraz Grecji. 28 października 1940 rząd faszystowskich Włoszech wystosował ultimatum w kierunku Grecji, która jednak nie zgodziła się na postanowienia w nim zawarte. Tym samym wojna pomiędzy dwoma krajami stała się faktem.

Wydawać by się mogło, że liczniejsza armia włoska powinna bez problemu, w bardzo szybkim tempie, odnieść sukces i pokonać przeciwnika. Tak jednak się nie stało. Kiepskie dowodzenie sprawiło, że wojska Mussoliniego zostały zatrzymane. Nie pomogło nawet uznania frontu greckiego za priorytetowy, co potwierdził włoski duce 1 listopada. Kilka dni później - 14 listopada, w wyniku działań wojsk greckich oddziały włoskie musiały wycofać się w kierunku Albanii. Obie armie powstrzymały się od dalszych działań na czas zimy. Jednocześnie Grecja zezwoliła wojskom brytyjskim na korzystanie z greckich baz wojskowych na Krecie, w zamian za pomoc w walce z najeźdźcą. Pozwoliło to na zyskanie przewagi nad flotą włoską i zadanie jej kilku ciężkich strat.

Walki wznowiono dopiero na wiosnę roku 1941. 28 lutego armia grecka dokonała ofensywy w kierunku Albanii, ponowioną także 7 marca. Jednak walki w trudnym...

Podobne wypracowania