Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Starożytny Egipt - Sztuka i zabytki starożytnego Egiptu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Minęło już setki czy nawet tysiące lat od niektórych wydarzeń mających miejsce w starożytnym Egipcie. Czas, historia, wojny i zwykli złodzieje – zdewastowali bardzo dużo, ale trzeba przyznać, że część budowli pozostała niezniszczalna,  pozostawiając odrobinkę dla nas.

Jakie znamy dziś zabytki starożytnego Egiptu? Przede wszystkim piramidy, szczególnie Cheopsa i Dżesera oraz tajemniczy Sfinks. Jednak czy to wszystko co pozostało po tamtych czasach?

Warto choćby wspomnieć o wspaniałej świątyni wybudowanej w Luksorze, po której pozostała znakomita część  murów i kolumn. Zresztą jeszcze większe wrażenie robi tutejsza świątynia Hatszepsut, składająca się z kilku wznoszących się tarasów pełnych kolumnad, posągów (w tym samej Hatszepsut) oraz naściennych ozdobnych malowideł. To masywne dzieło, położone u stóp gigantycznej skalnej ściany w Deir el Bahari, powstało w XV wieku p.n.e., a jego ogrom, monumentalność zachwyca po dziś dzień. Jednym z ważniejszych zabytków tego regionu pozostaje także tzw. Dolina Królów, będąca częścią nekropolii w Tebach. Stanowią ją kompleksy grobowe, składające się z sal, tuneli i korytarzy wykutych w skale. Co prawda niewiele z elementów pochówku...

Podobne wypracowania