Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Ford - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Polski reżyser Aleksander Ford urodził się w 1908 roku w Kijowie. Pochodził z rodziny żydowskiej, jego prawdziwe imię i nazwisko to Mosze Lifszyc. Swój talent reżyserski odkrył już w czasie studiowania historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Tworzył wówczas filmy krótkometrażowe, takie jak  „Tętno polskiego Menchesteru” (1929). Był również współzałożycielem Stowarzyszenia Miłośników  Kina Artystycznego „Start”. Warto wspomnieć o nakręconym w 1930 roku obrazie zatytułowanym „Mascotte”, który był pierwszym filmem fabularnym nakręconym przez Forda.

Po wybuchu II Wojny Światowej, z racji swojego pochodzenia, związał się z komunistami. W latach 1940-1943 kręcił filmy instruktażowe dla Armii Czerwonej. Objął również kierownictwo na Czołówką Filmową przy I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Jego zadaniem było kręcenie filmów dokumentujących przemarsz Dywizji. W tym okresie powstał pierwszy film dokumentalny powojennej Polski zatytułowany „Majdanek – cmentarzysko Europy”. Po zakończeniu wojny wykładał w łódzkiej Szkole Filmowej. Jego uczniami byli Andrzej Wajda i Roman Polański.

Od 1954 do 1956 pełnił funkcję dziekana...

Podobne wypracowania