Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Ford - biografia, życiorys

Polski reżyser Aleksander Ford urodził się w 1908 roku w Kijowie. Pochodził z rodziny żydowskiej, jego prawdziwe imię i nazwisko to Mosze Lifszyc. Swój talent reżyserski odkrył już w czasie studiowania historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Tworzył wówczas filmy krótkometrażowe, takie jak  „Tętno polskiego Menchesteru” (1929). Był również współzałożycielem Stowarzyszenia Miłośników  Kina Artystycznego „Start”. Warto wspomnieć o nakręconym w 1930 roku obrazie zatytułowanym „Mascotte”, który był pierwszym filmem fabularnym nakręconym przez Forda.

Po wybuchu II Wojny Światowej, z racji swojego pochodzenia, związał się z komunistami. W latach 1940-1943 kręcił filmy instruktażowe dla Armii Czerwonej. Objął również kierownictwo na Czołówką Filmową przy I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Jego zadaniem było kręcenie filmów dokumentujących przemarsz Dywizji. W tym okresie powstał pierwszy film dokumentalny powojennej Polski zatytułowany „Majdanek – cmentarzysko Europy”. Po zakończeniu wojny wykładał w łódzkiej Szkole Filmowej. Jego uczniami byli Andrzej Wajda i Roman Polański.

Od 1954 do 1956 pełnił funkcję dziekana tej uczelni. Był również aktywnym inicjatorem odrodzenia się polskiej kinematografii, pełnił funkcję pierwszego dyrektora przedsiębiorstwa „Film polski”. Organizował zespoły filmowe, w których zaczynali inni wybitni polscy reżyserzy tacy jak Wojciech Has i Kazimierz Kutz. W wyniku wydarzeń marca 1968 roku w Polsce i antysemickiej nagonki ówczesnych władz na środowiska intelektualne został zmuszony do opuszczenia kraju. Początkowo wyemigrował do Izraela, potem do RFN. Osiadł na stałe w Stanach Zjednoczonych.

W swych filmach często podejmował wątek Holocaustu („Ulica Graniczna” 1948), tematykę żydowską („Droga młodych” 1936). Był twórcą pierwszej polskiej superprodukcji – „Krzyżaków” (1960), która została nominowana do Oscara Prywatnie Aleksander Ford był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną, Olga Mińską, miał syna Aleksandra, z drugą – Eleanor Griswold  – miał trójkę dzieci.

Zmarł w 1980 roku na Florydzie śmiercią samobójczą.

Podobne wypracowania do Aleksander Ford - biografia, życiorys