Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

II wojna światowa - Włochy w II wojnie światowej. Kampania włoska - zakończenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przełamanie niemieckiego oporu na Linii Gustawa znacznie przyspieszyło aliancki marsz na północ. 4 czerwca 1944 r. żołnierze amerykańscy wkroczyli do opuszczonego przez wojska niemieckie Rzymu, w którym zastana w mieście ludność wiwatowała na cześć swoich wybawców. Jednak Niemcy w tym czasie zdążyli się już przegrupować i rozpoczęli przygotowania do obrony na ostatniej, jeszcze nie dokończonej, umocnionej linii - Linii Gotów.

Zdobycie jednej ze stolic państw Osi, mimo iż było wielkim sukcesem, nie było celem w samym w sobie, gdyż nie doprowadziło do zakończenia walk na Półwyspie Apenińskim. Dowodzący kampanią włoską gen. Alexander miał świadomość, że musi się spieszyć, ponieważ operacja „Overlord” na północy Francji zepchnie front włoski na drugi plan oraz skutkować będzie utratą najlepszych jednostek, które zostaną przerzucone do Francji a także spodziewanymi problemami z zaopatrzeniem. Dlatego właśnie niezwłocznie po zajęciu Rzymu oddziały sprzymierzonych otrzymały rozkaz kontynuowania marszu na północ oraz podążania za wycofującymi się dywizjami Wermachtu.

Niemcy, chcąc zyskać czas potrzebny do wykończenia umocnień na Linii Gotów, nieustanie sabotowali działania aliantów. Sprzyjające...

Podobne wypracowania