Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prokopiusz z Cezarei - Prokop z Cezarei

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Prokopiusz z Cezarei, znany też jako Prokop z Cezarei, urodzony pomiędzy 490?-561 r., to jeden z największych historyków bizantyjskich. Był osobistym doradcą i sekretarzem wodza bizantyjskiego, Belizariusza. Nieznana jest dokładna data jego urodzenia, badacze są różnego zdania - data jego narodzin oscyluje pomiędzy 490 a 507 rokiem.

Urodzony w Cezarei, gdzie pobierał nauki prawnicze i był radcą wojennym. Zachowały się jego słynne dzieła historyczne i wojenne opisujące potyczki z Gotami, Persami, Wandalami i Maurami. Szczególnie istotnym dziełem zawierającym bogate opisy i szczegóły historyczne jest, dokładnie rozpisana przez Prokopiusza, wojna z Gotami. „Historie wojen” to klasyka, jeśli idzie o źródła historyczne.

Prokopiusz był wielkim historykiem, którego dzieła stanowią po dziś dzień ogromny zbiór informacji nie tylko w kwestii cesarstwa bizantyjskiego i panowania Justyniana, lecz także gdy mowa o opisach ościennych ludów, które przedstawiał na kartach swoich prac - między innymi Słowian, Germanów itd. Prokopiusz towarzyszył swoim zwierzchnikom w niemal każdej wyprawie wojennej, otrzymał w ten sposób możliwość ich opisania jako naoczny świadek historycznych wydarzeń.

Interesującym...

Podobne wypracowania