Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Trzyletni Plan Odbudowy Gospodarki (1947-1949)

Plan Trzyletni, obejmujący lata 1947 - 1949 to powszechna nazwa na Plan Odbudowy Gospodarczej, uchwalony przez Sejm dnia 2 lipca 1947 roku. Podstawowymi założeniami było: podniesienie poziomu życia obywateli (w stosunku do okresu przedwojennego), jak również naprawa szkód  i ogromu zniszczeń na terenie państwa polskiego, jakie przyniosła Druga Wojna Światowa. Zniszczenia dotyczyły wielu krajów - podobnie jak Polska zdewastowane były Niemcy. Także drastyczne skutki wojenne odczuła ludność Francji, czy też Wielkiej Brytanii, w których wprowadzono limit na dzienne racje żywnościowe.

Plan został w większości swych punktów zrealizowany, do czego przyczyniło się samo społeczeństwo. Propaganda władz, ale zwłaszcza fakt zakończenia wojny spowodowały, że zapanował znaczny entuzjazm względem planu. Niejednokrotnie to sami robotnicy odbudowywali fabryki. Już w roku 1949 dochód narodowy uległ podwyższeniu - o połowę w ciągu tych trzech lat.

Na szybką realizację planu złożył się jednocześnie fakt, że rzeczywiście przystąpiono do wykonania znacznie wcześniej przed jego uchwaleniem, bowiem już na poczatku 1947 roku (zatem pół roku przed ustawą sejmową). Plany natomiast sięgały wstecz, gdyż były opracowywane od roku 1945, przez specjalistów w dziedzinie przemysłu i gospodarki.

Plan Trzyletni był jednynym planem rządowym tamtego okresu, o którym można mówić w kategoriach pełnego sukcesu.

Podobne wypracowania do Trzyletni Plan Odbudowy Gospodarki (1947-1949)