Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna popia - zatargi o biskupstwo warmińskie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Leżące na pograniczu polsko-krzyżackim biskupstwo warmińskie zostało na mocy pokoju toruńskiego z roku 1466 przyłączone, jako część tzw. Prus Królewskich, do Rzeczpospolitej. W związku z tym król Kazimierz Jagiellończyk uzyskał pełne prawo do wyrażania swojej akceptacji dla wyboru każdego nowego biskupa tej diecezji, co nie do końca podobało się lokalnemu klerowi.

Po śmierci dotychczasowego biskupa warmińskiego, Pawła Legendorfa, w roku 1467 kapituła w dniu 10. sierpnia wybrała na jego następcę Mikołaja Tungena. 4. listopada roku 1467 poparcie (tzw. prowizję) dla wyboru Mikołaja Tungena wyraził ponadto papież, który następnie udzielił mu formalnej sakry biskupiej w Rzymie. Król Kazimierz, obawiając się zbytniego uniezależnienia się Warmii od Rzeczpospolitej, nie uznał kandydatury Tungena, gdyż już wcześniej planował osadzić tam przychylnego sobie Wincentego Kiełbasę, dotychczasowego biskupa chełmińskiego. Wolę króla niezwłocznie potwierdziła kapituła warmińska, która na sejmiku w Malborku w grudniu roku 1467 powierzyła diecezję w tymczasowy zarząd biskupowi Kiełbasie.

Tungen nie wycofał się ze sporu o diecezję warmińską, a poparcie stolicy apostolskiej zaowocowało m.in. rezygnacją z funkcji biskupa Kiełbasy we wrześniu roku...

Podobne wypracowania