Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz - biografia, życiorys

Adam Mickiewicz (1798-1855) – jedna z najważniejszych postaci w historii literatury polskiej. Czołowy twórca doby romantyzmu. Chlubnie nazywany „Wieszczem Narodowym”.

Przychodzi na świat w Zaosiu, nieopodal Nowogródka, w drobnoszlacheckiej rodzinie pieczętującej się herbem Poraj. Tam też uczęszcza do szkoły prowadzonej przez dominikanów. Już wtedy powstają pierwsze teksty Mickiewicza. W 1812 umiera ojciec, adwokat Mikołaj Mickiewicz, co pociąga za sobą pogorszenie sytuacji materialnej rodziny. Dlatego też podczas rozpoczętych w 1815 r. studiów na Uniwersytecie Wileńskim Adam stara się o przyznanie mu stypendium dla słuchaczy kursów nauczycielskich. To, po ukończeniu nauki, będzie musiał odpracować we wskazanej mu szkole. Okres akademicki to czas intensywnego rozwoju i wzrastającej samoświadomości pisarskiej studenta. W 1817 wraz z przyjaciółmi zakłada tajne Towarzystwo Filomatów skupiające się na ambitnym samokształceniu jego członków. Częstymi tematami dyskusji są również kwestie polityczne oraz zachowanie przynależności narodowej, mimo obecnych warunków niewoli.

W tym okresie rodzi się także wielka miłość Mickiewicza do Maryli Wereszczakówny. Niestety, mimo wzajemności...

Podobne wypracowania