Adam Mickiewicz - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Adam Mickiewicz (1798-1855) – jedna z najważniejszych postaci w historii literatury polskiej. Czołowy twórca doby romantyzmu. Chlubnie nazywany „Wieszczem Narodowym”.
Przychodzi na świat w Zaosiu, nieopodal Nowogródka, w drobnoszlacheckiej rodzinie pieczętującej się herbem Poraj. Tam też uczęszcza do szkoły prowadzonej przez dominikanów. Już wtedy powstają pierwsze teksty Mickiewicza. W 1812 umiera ojciec, adwokat Mikołaj Mickiewicz, co pociąga za sobą pogorszenie sytuacji materialnej rodziny. Dlatego też podczas rozpoczętych w 1815 r. studiów na Uniwersytecie Wileńskim Adam stara się o przyznanie mu stypendium dla słuchaczy kursów nauczycielskich. To, po ukończeniu nauki, będzie musiał odpracować we wskazanej mu szkole. Okres akademicki to czas intensywnego rozwoju i wzrastającej samoświadomości pisarskiej studenta. W 1817 wraz z przyjaciółmi zakłada tajne Towarzystwo Filomatów skupiające się na ambitnym samokształceniu jego członków. Częstymi tematami dyskusji są również kwestie polityczne oraz zachowanie przynależności narodowej, mimo obecnych warunków niewoli.
W tym okresie rodzi się także wielka miłość Mickiewicza do Maryli Wereszczakówny. Niestety, mimo wzajemności uczuć przeważają konwenanse i pragnienie utrzymania statusu równości. Rodzina Mickiewicza pochodziła ze szlachty zaściankowej, Maryli zaś z wyższych warstw arystokracji. Dziewczyna poślubia w 1821 r. hrabiego Puttkamera, pozostaje jednak wielką muzą poety oraz bohaterką wielu jego tekstów.
Po studiach, w okresie od 1819 do 1823 r., Adam pracuje jako nauczyciel w Kownie. Depresję spowodowaną nieszczęśliwą miłością osładza poniekąd pierwszy druk Mickiewicza, jakimi są utwory zebrane w tomie pt. „Poezje” (1822) z przełomowymi „Balladami i romansami”. Nad głową debiutanta zbierają się jednak ciemne chmury. W wyniku prowadzonego przez władze rosyjskie śledztwa, jesienią 1823 r. Mickiewicz zostaje oskarżony o działalność konspiracyjną i osadzony w klasztorze bazylianów, gdzie przebywa do maja 1824 r.. Zostaje skazany na osiedlenie w odległych guberniach Rosji. W październiku 1824 r. skazaniec już na zawsze opuszcza Wilno. Pracuje jako nauczyciel w Odessie, potem także w Petersburgu. Prowadzi ożywione życie salonowe, nawiązuje kolejne romanse i poznaje m.in. Puszkina. W 1825 r. odbywa podróż na Krym, a jej owocami są także wydane w 1826 r. „Sonety krymskie”. W tym samym okresie powstaje „Konrad Wallenrod”.
W 1829 r. – dzięki wsparciu przyjaciół – Mickiewiczowi udaje się wyjechać z Rosji. Przebywa w Niemczech, Czechach, Szwajcarii, Włoszech, by wreszcie osiąść w Dreźnie. Tam w 1832 r. powstaje jedno z najważniejszych dzieł w jego dorobku, „Dziady” cz. III. Wreszcie latem 1832 wyjeżdża już na stałe do Paryża. Tam staje się najbarwniejszą postacią wśród polskich emigrantów. Intensywnie działa na polu kulturalnym i literackim. Publikuje „Pana Tadeusza” (1834), pisze dla „Pielgrzyma Polskiego”, publikuje „Księgi narodu i pielgrzymstwa polskiego”.
W 1834 żeni się z Celiną Szymanowską. Niestety małżeństwo nie należy do szczęśliwych. Specyficzny charakter wieszcza, jego praktyki wolnomularskie, nadwrażliwość oraz delikatny charakter Celiny są źródłem licznych napięć, stanów depresyjnych, włącznie z chorobą psychiczną żony i nieudaną próbą samobójczą Adama (1834). Posiadają sześcioro dzieci, które – wyprzedzając nieco wydarzenia – po śmierci ojca i matki w 1855 r. zostają pozostawione bez środków do życia i potrzebnej im wciąż opieki.
W 1839 r. Mickiewicz wyjeżdża na krótko do Szwajcarii, gdzie na uniwersytecie w Lozannie naucza łaciny. Wtedy też powstają tzw. liryki lozańskie. Po powrocie do Paryża Mickiewicz obejmuje katedrę literatury w Collége de France, a jego wykłady cieszą się ogromnym powodzeniem. W 1848 r. pod wpływem Wiosny Ludów pisarz tworzy legion polski. Oddział złożony z ok. 200 żołnierzy bierze udział w kilku bitwach we Włoszech, by ostatecznie zostać rozgromiony w Grecji. Idee polityczne, jakie przyświecały stworzeniu tej jednostki, zostały wyłożone w „Składzie zasad”. Podobnie w 1855 r. – podczas wojny Krymskiej Mickiewicz wyrusza do Stambułu z zamiarami stworzenia formacji walczącej. Tam zachorował, najprawdopodobniej na cholerę, i zmarł 26.11.1855 r. Pochowano go w Paryżu na cmentarzu Montmorency, jednak w 1890 r. trumnę ze szczątkami przewieziono do Katedry Wawelskiej.
Rokrocznie krakowskie kwiaciarki w dniu urodzin wieszcza składają kwiaty pod jego pomnikiem, który znajduje się na krakowskim rynku. Innym zwyczajem jest skakanie wokół pomnika na jednej nodze przez maturzystów, pragnących w ten sposób zagwarantować sobie pomyślność podczas czekających ich egzaminów.
Podobne wypracowania do Adam Mickiewicz - biografia, życiorys
- Juliusz Słowacki „Hymn”, Antoni Słonimski „Smutno mi Boże” - interpretacja i analiza porównawcza
- Jack London - biografia, życiorys
- Maurycy Mochnacki - biografia, życiorys
- Tadeusz Różewicz „Lament”, „Ocalony” - interpretacja i analiza porównawcza wierszy
- Mark Twain „Przygody Tomka Sawyera” - charakterystyka Tomka Sawyera
- Polska literatura wojenna i obozowa - ogólna charakterystyka
- Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - opis polowania
- Jan Kochanowski „Do gór i lasów” - interpretacja, środki stylistyczne
- Krzysztof Kamil Baczyński - ogólna charakterystyka twórczości
- Rudyard Kipling „Księga dżungli” - Mowgli – opis postaci
- Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy” - Miłość Danusi i Zbyszka - opowiadanie na podstawie „Krzyżaków”
- William Szekspir „Hamlet” - charakterystyka Klaudiusza
- Stanisław Brzozowski „Legenda Młodej Polski” - krytyka Młodej Polski
- Motyw małej ojczyzny w literaturze - rozwiń temat na przykładzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, „Doliny Issy” Czesława Miłosza oraz „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza
- William Szekspir „Hamlet” - analiza i interpretacja monologu Hamleta
- Średniowiecze - Architektura średniowiecza - opracowanie
- Robert Tekieli - biografia, życiorys
- Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy” - charakterystyka Stasia Tarkowskiego
- Napisz opowiadanie pt.: „Dalsze losy kamizelki” - w kontekście noweli Bolesława Prusa „Kamizelka”
- Podmiot liryczny - co to jest podmiot liryczny? Rodzaje, funkcja, przykłady