Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jack London - biografia, życiorys

Często podkreśla się niezwykłość życia tego amerykańskiego pisarza, który co prawda zawierał w swoich powieściach wątki autobiograficzne, jednak ponoć były one niczym w porównaniu z historiami, jakie spotykały go w rzeczywistości. Jack London był niespokojnym duchem i imał się przeróżnych, często niebezpiecznych, zajęć, co tylko podsuwało mu nowe pomysły na fabuły powieściowe.

Pisarz urodził się w 1876 roku w USA, jego prawdziwe nazwisko brzmiało: John Griffith Chaney. Wspomniany burzliwy życiorys mężczyzny obejmował takie zajęcia jak: poszukiwanie złota, kłusownictwo, marynarstwo czy korespondencję wojenną, a to tylko niektóre z długiej listy zajęć tego niespokojnego ducha.

Przygody oraz konieczność radzenia sobie z problemami wpłynęły na tematykę jego powieści. Często przewija się w nich motyw walki z przeciwnościami losu o przetrwanie w nieprzychylnym środowisku oraz rozważania na temat roli i sile jednostki. Z jednej strony pisarz pragnął sprawiedliwości i równości, które to poglądy bliskie były założeniom socjalizmu. Z drugiej jednak strony – miał świadomość, iż przetrwają w świecie wyłącznie istoty najsilniejsze i najbardziej zaradne, co z kolei zbliżało go do koncepcji nadczłowieka i filozofii nietzscheańskiej.

Niestety, przedwczesna śmierć w 1916 roku po długiej i ciężkiej chorobie zakończyła błyskotliwą karierę tego wybitnego pisarza.

Jego dorobek obejmuje kilkanaście powieści, spośród których najsłynniejszą jest najprawdopodobniej  „Biały Kieł”, opowiadająca o losach tytułowego wilka i jego matki. Inne dzieła to m.in.: „Zew krwi”, „Kaftan bezpieczeństwa. Włóczęga wśród gwiazd”, „Bellew – Zawierucha”, czy „Martin Eden”.

Podobne wypracowania do Jack London - biografia, życiorys