Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Goethe „Faust” - geneza dramatu

„Faust” to monumentalne dzieło wybitnego niemieckiego poety epoki romantyzmu, Johanna Wolfganga Goethego. Twórca pracował nad dramatem przez okres kilkudziesięciu lat, co pewien czas porzucając tworzenie „Fausta”. Początki pracy datują się na rok 1773. Goethe wrócił do prac nad dramatem dwadzieścia lat później, a część pierwsza ukazała się w 1808 roku. W 1828 poeta zaczął pisać drugą część swego dramatu i poświęcił się temu zajęciu aż do śmierci. Goethe zastrzegł, że druga część „Fausta” może ukazać się drukiem dopiero po jego śmierci. Ostatecznie obie części dramatu wyszły w 1833 roku.

Historia uczonego, który zaprzedaje duszę diabłu, by poznać sens życia, oparta jest na biografii prawdziwego doktora Johanna Georga Fausta. Był to renesansowy alchemik i astrolog, zajmujący się poszukiwaniem formuły, pozwalającej na produkowanie na przykład złota. Faust przebywał w kilku europejskich stolicach, był między innymi w Krakowie, gdzie prowadził swoje eksperymenty na Uniwersytecie Jagiellońskim. Do legendy przeszedł jako bohater książki „Historia doktora Johanna Fausta, słynnego czarnoksiężnika i mistrza czarnej magii” napisanej w 1587 roku, a więc prawie pięćdziesiąt lat po jego śmierci. W książce Faust...

Podobne wypracowania