Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Średniowiecze - Architektura średniowiecza - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Średniowiecze było epoką, która od początku była pogrążona w wojnach i podbojach. W takim świecie wznoszenie nowych budynków mijało się z celem. Dopiero gdy sytuacja polityczna w miarę okrzepła, a granice zostały ustalone, człowiek zwrócił się w stronę kultury i sztuki.

Budownictwo tego okresu nawiązywało do osiągnięć starożytności. Szczególnie widoczne było to w Bizancjum, gdzie sytuacja była spokojniejsza, niż na ogarniętych przemianami terenach reszty Europy. To właśnie tam, w latach 532–537, powstał kościół Hagia Sofia. Olbrzymia budowla, pokryta wspaniałą kopułą, opierającą się na czterech filarach, była nawiązaniem do architektury rzymskiej, udoskonalonym o bizantyjskie innowacje. W środku ozdabiały ją liczne mozaiki, nawiązujące do popularnych w średniowieczu motywów chrześcijańskich (np. deesis). Ostatnie nabożeństwo w tym kościele odbyło się w 1453r., potem Konstantynopol został podbity przez Turków, a świątynia stała się meczetem. Architektura arabska, poprzez dobudowanie minaretów i inne zmiany, nadała mu kształt, który możemy podziwiać dzisiaj.

Dla średniowiecza zachodnioeuropejskiego charakterystyczne były dwa style. Pierwszy z nich to romanizm, rozwijający się w przedziale XI –...

Podobne wypracowania