Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Robert Tekieli - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Robert Tekieli jest już legendą ze względu na wydawanie kultowego czasopisma „bruLion”, ukazującego się w latach 1986-1999. Było to czasopismo literacko-kulturalne, którego profil zmieniał się stopniowo.

W pierwszej fazie swojego istnienia było pismem prezentującym kulturę wysoką, zajmującym się recenzowaniem nowo wydawanych książek, drukującym artykuły krytyczne i polemiczne. Związany z „bruLionem” był wówczas np. Jan Błoński. W drugim etapie swojego istnienia pismo przybrało bardziej buntowniczy charakter. Prezentowało tematy, o których w mediach nie było zbyt głośno. Były to: narkomania, homoseksualizm, sekty itd. Za ową otwartość na istniejące problemy i chęć dyskutowania oraz omawiania ich był „bruLion” nie raz krytykowany przez inne wydawnictwa.

Słynna stała się tzw. „fioletowa” seria tomików poetyckich wydanych w 1992 roku. Były to zbiory wierszy najbardziej obiecujących młodych twórców, m.in. Marcina Świetlickiego, Marcina Barana, Marcina Sendeckiego. Wywarły one sporo zamieszania na ówczesnej scenie literackiej, gdyż stanowiły powiew nowości w liryce dotychczas kierującej się wzorami herbertowskimi. „Nowi dzicy” czy „barbarzyńcy”, jak...

Podobne wypracowania