Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Giovanni Pierluigi da Palestrina - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Giovanni Pierluigi urodził się prawdopodobnie 27 grudnia 1525 roku w Palestrinie. Już od najmłodszych lat zainteresowany był muzyką. Do dziś jest jednym z najbardziej znanych włoskich kompozytorów.

Jako mały chłopiec Giovanni uczył się śpiewu oraz kontrapunktu, czyli prowadzenia jednocześnie kilku linii melodycznych. Nauki te pobierał w bazylice Santa Maria Magiorre. W 1554 roku objął stanowisko kapelmistrza pewnej katedry w swoim rodzinnym mieście. Parę lat później wziął w tym miejscu ślub z Lucrezią Gori. W roku 1550 został nauczycielem śpiewu w Capella Gulia w Rzymie. Dzięki tej posadzie jego kariera muzyczna zaczęła się rozwijać, bo wkrótce potem śpiewał już w osobistej kapeli papieskiej. Niestety, zaledwie rok później został z grupy wykluczony ze względy na swój stan cywilny.

W następnych latach pracował jako kapelmistrz w wielu włoskich bazylikach. Mimo wielu obowiązków, Pierluigi dbał o swój muzyczny rozwój. W roku 1563 ukazał się jego pierwszy zbiór motetów, czyli form wokalno-instrumentalnych lub tylko wokalnych. W latach następnych wydawał księgi mszy i następne motety. Zajmował się przede wszystkim komponowaniem muzyki religijnej. Jego twórczość zachowała się niemal w całości,...

Podobne wypracowania