Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna domowa w Somalii (od 1991 r.)

Wojna domowa w Somalii rozpoczyna się od momentu obalenia komunistycznych rządów Siad-Barre w 1991 r. w tym też czasie wybucha wojna domowa i rozpoczyna się interwencja ONZ i sił amerykańskich.

Rząd Siad-Barre zostaje obalony w 1991 r. co doprowadza do rozpoczęcia wojny domowej pomiędzy zwaśnionymi klanami. Od momentu konfliktu ONZ próbuje bezskutecznie przywrócić porządek w Somalii. Aż do 1995 r. ONZ podejmuje próby zapanowania nad sytuacją, po czym rezygnuje i wycofuje wojska. Od momentu upadku komunistycznego dyktatora Somalia zostaje podzielona na kilka państw – Republikę Somalilandu, Puntland, Galmudug i Unię Trybunałów Islamskich.

Wojna domowa w Somalii zdaje się nie mieć końca. W 1991 r. Muhammed Siad Barre zostaje usunięty od władzy i zmuszony do emigracji. Ucieka do Nigerii. W tym czasie rozpoczyna się wojna domowa, która doprowadza do rozpadu Somalii. Od tego momentu nie ma w Somalii porządku, kraj rządzony jest przez różne klany i plemiona. W 2006 r. dochodzi do wystapienia Unii Trybunałów Islamskich, lider islamskiego rządku wypowiada wojnę Etiopii.

Wojska etiopskie zostały wsparte przez oddziały tymczasowego rządu Somalii. 28 grudnia 2006 r. Unia Trybunałów Islamskich została zmuszona do opuszczenia Mogadiszu. W 2007 r. do Somalii przybyły wojska pokojowe African Unon Mission to Somalia, pod egidą Unii Afrykańskiej. Do kolejnej fazy wojny w Somalii dochodzi w 2009 r. kiedy grupa islamskich ekstremistów wypowiada wojnę prezydentowi Szafirowi Achmedowi. 8 lutego 2009 Hizbul Islam wypowiada wojnę zarówno prezydentowi Achmedowi i siłom Unii Afrykańskiej. Konflikt ten trwa po dzień dzisiejszy i jest wciąż niezakończony. 11 lipca 2010 r. doszło do kolejnych zamachów w wyniku, których zginęły 74 osoby. Problem Somalii trwa do dnia dzisiejszego i stanowi jeden z trudniejszych do rozwiązania problemów współczesnego świata.

Podobne wypracowania do Wojna domowa w Somalii (od 1991 r.)