Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Systemy totalitarne i ich zbrodniczy charakter

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wszystkie znane nam systemy totalitarne rodziły się w bardzo podobny sposób. Powstawały one na gruncie niezadowolenia społecznego z aktualnych trendów gospodarczych, z własnego statusu społeczno-finansowego, z chęci poprawy poziomu mieszkańców danego kraju.

Na czele strajków, grup protestujących, czy wręcz rewolucji, stawali zawsze ludzie obdarzeni ogromną charyzmą (Lenin, Hitler), ciągnąc za sobą coraz szersze rzesze zwolenników. Wraz z obaleniem starej władzy niemal pewne było, iż ludzie ci rozpoczną budowę nowego systemu. I tak też się działo – zarówno w Niemczech, jak i Rosji, władzę przejmowali byli przywódcy społeczni, realizując własne wizje państwa metodą terroru i zastraszania. Przeciwnicy polityczni byli obarczani różnymi zarzutami (oszustw finansowych, szpiegostwa na rzecz innych państw), do których po torturach się przyznawali. Wyroki w większości kończyły się śmiercią.

Warto również zauważyć, że ideologia totalitaryzmu nie ograniczała się do zdobycia władzy i pozostania przy niej mimo starań przeciwników politycznych. Jak sugeruje nazwa: totalitarny – ustrój ten miał przeniknąć na totalnie całe społeczeństwo. Na każdym kroku wpajano obywatelom myśl, poglądy...

Tłumaczenie

totalitaryzm, system polityczny, Włodzimierz Lenin, Józef Stalin, Adolf Hitler, Nikita Chruszczow, Benito Mussolini

Podobne wypracowania