Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sobór w Konstancji - sprawa Polska podczas soboru w Konstancji

Podczas przeszło czterech lat trwania soboru powszechnego w Konstancji, oprócz pierwszorzędnej kwestii jaką była bez wątpienia wielka schizma zachodnia oraz szeregu pobocznych, jak np. problem szerzących się ruchów heretyckich czy kwestia niezbędnych reform Kościoła, dyskutowano także aktywnie o szeroko rozumianej sprawie polskiej. W jej zakres wchodził przede wszystkim ponad wiekowy już spór kolejnych królów polskich z Zakonem Krzyżackim a także kwestia rzekomo haniebnego sojuszu Polski z pogańską jeszcze do niedawna Litwą.

Burzliwą dyskusję na powyższe tematy zapoczątkował swoim wystąpienie krakowski dominikanin, wykładowca Akademii Krakowskiej, wyjątkowo nieprzychylny Polsce a sympatyzujący z Krzyżakami - Jan Falkenberg. On to w swoim dziele pt.: „Satyra na herezje i inne nikczemności Polaków oraz ich króla Jagiełły” bezpośrednio oskarżał stronę polską o sprzymierzenie się z zatwardziałymi poganami przeciwko krzyżackiej armii chrześcijańskiej oraz jedynie pozorny chrzest Litwy, na której podobno praktykowane miały być nadal kulty i wierzenia pogańskie. Usprawiedliwiał on jednocześnie występki rycerzy zakonnych, którzy to wręcz powinni wojować z niewiernymi Litwinami a tym bardziej ze sprzyjającymi...

Podobne wypracowania