Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zbigniew Herbert „Modlitwa Pana Cogito podróżnika” - interpretacja i analiza wiersza

Poemat „Modlitwa Pana Cogito podróżnika” napisany jest wierszem wolnym, bezrymowym, podzielonym na kilkanaście strof różnej długości (odpowiednio od jednego do czterech wersów).

Utwór jest bezpośrednią apostrofą do Stwórcy. Świadczy o tym już jego tytuł. Modlitwa jest z definicji monologiem skierowanym do Boga, tutaj również nie ma od tego odstępstwa. Modlitwa Pana Cogito napisana została z perspektywy podróżnika, który był właściwie wszędzie i doświadczył różnorodnych przeżyć. Na drodze swojej wędrówki spotkał wielu ludzi, o których teraz wspomina, jak gdyby chcąc przypomnieć o nich zarówno sobie, jak i Bogu.

Wiersz rozpoczyna się podziękowaniem za otaczający Pana Cogito świat, który wydaje mu się bardzo piękny i różnorodny. Zaletą tego świata jest fakt, że daje Panu Cogito możliwość przebywania w miejscach, które nie wiążą się z żadnymi bolesnymi wspomnieniami. Następnie pojawia się opis odwiedzonych przez niego miejsc i ludzi spotkanych w podróży – osób, które najczęściej były życzliwe dla podróżnika, niezależnie od otoczenia („w brzydkim mieście Manchester odkryłem ludzi dobrych i rozumnych”).

Pan...

Podobne wypracowania