Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Albert Camsu „Dżuma”, „Dziennik roku zarazy” Daniela Defoe - interpretacja i analiza porównawcza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dziennik roku zarazy Daniela Defoe stał się inspiracją dla Alberta Camusa. Francuski pisarz daje tego dowód, przytaczając fragment dziennika jako motto do swojej powieści: „Jest rzeczą równie rozsądną ukazać jakiś rodzaj uwięzienia przez inny, jak ukazać coś, co istnieje rzeczywiście, przez coś innego, co nie istnieje”. Tym samym wskazuje na pewne cechy wspólne obu utworów, między innymi ich paraboliczność. Niewątpliwie oba dzieła łączy także temat, ukazanie miasta ogarniętego zarazą dżumy. Jednak obaj pisarze nieco inaczej przedstawili tragiczne zdarzenia.

Defoe pisze o epidemii, jaka w roku 1665 nawiedziła Londyn. Czas i miejsce akcji są więc dokładnie określone. Styl dziennika wskazuje na zapisywanie konkretnych faktów z punktu widzenia świadka wydarzeń. Autor pisze w sposób beznamiętny, ogromna tragedia, śmierć setek ludzi przedstawiana jest z zachowaniem emocjonalnego dystansu. Narrator „Dżumy”, jak się później okazuje, doktor Rieux, również stara się być obiektywny, zachować dystans do zdarzeń, o których opowiada, ale jego narracja uwzględnia różne punkty widzenia. Narrator dopuszcza swoich bohaterów do głosu, stara się ich zrozumieć.

Utwory Daniela Defoe i...

Podobne wypracowania