Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Leśmian „Dziewczyna” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz Bolesława Leśmiana pt.: „Dziewczyna” pochodzi z tomu „Napój cienisty”, wydanego w roku 1936, w końcowym okresie jego twórczości. To utwór bardzo tajemniczy, przedstawiający rzeczywistość w sposób symboliczny.

Sytuację liryczną możemy przedstawić w następujący sposób: na środku jest mur, z jednej jego strony stoi dwunastu braci, a z drugiej łkająca dziewczyna. Przedzieleni ścianą mogą tylko wywnioskować swoją obecność na podstawie dźwięków. Bracia mówią: „Łka więc jest!”. Tak właśnie rozpoczyna się działanie mężczyzn, mające na celu skruszyć mur i uwolnić dziewczynę.

Wiersz składa się dwudziestu strof po dwa wersy - tak zwanych dystychów. Rymuje się parzyście - aa, bb. Można dostrzec także wiele neologizmów, tak charakterystycznych dla twórczości Bolesława Leśmiana. Są to między innymi: „stwon”, „powymarły”, „usił”. Również podmiot liryczny jest typowy dla utworów tego poety, takich jak chociażby „Dusiołek”. Prowadzi on relację z ukrycia, niczym narrator. Taki typ liryki nazywamy liryką pośrednią.

Bracia kruszyli mur aż do utraty sił. Kiedy umierają, ich pracę podejmują cienie, a po...

Podobne wypracowania