Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czesław Miłosz „Uczeni” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz ten porusza bardzo ważne problemy współczesności i jest niezwykle aktualny. Poeta analizuje w nim obecną sytuację nauki oraz postępu cywilizacyjnego.

Utwór ma budowę stychiczną, co znaczy, nie jest podzielony na strofy. Nie odnajdziemy w nim rymów, jest to wiersz wolny, inaczej zwany białym. Wiersz stanowi osobiste rozważania poety między innymi na temat naukowców i współczesnego świata nauki.

Podmiot liryczny jest niewątpliwie sceptycznie, a nawet negatywnie nastawiony do nowoczesnych zdobyczy naukowych, takich jak laboratoria, specjalne przyrządzenia badawcze i skomplikowane zabiegi biologiczne (np. klonowanie genów). Wspomina piękno przyrody oraz ludzi, którzy dawniej się nią zachwycali. Oni po prostu obserwowali naturę, cieszyli się ze śpiewu ptaków, lubili obcować z przyrodą. Podmiot stwierdza, że ta zwyczajna, otaczająca ludzi natura „cieszyła oko”. Jej podziwianie było bezinteresowne, rodziło się z potrzeby serca i chwili. Dziś jest jednak inaczej. Poeta z ironią mówi o ludziach w białych kitlach, czyli naukowcach.

Oni pozbawiali nas radości ze śpiewu ptaków i szumu wiatru. To właśnie oni zamknęli szczury w klatkach i rozpoczęli swoje badania. Podmiot zastanawia...

Podobne wypracowania