Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw wieży Babel w literaturze - Motyw wieży Babel w wierszu Barańczaka „Wypełnić czytelnym pismem”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Biblijny motyw wieży Babel symbolizuje brak możliwości bądź umiejętności komunikowania się. Starotestamentowy Bóg pomieszał języki ludzi, którzy pragnęli, z pychy, wybudować sięgającą do niebios wieżę. Motyw wieży Babel często występuje w europejskiej literaturze i sztuce. 

Stanisław Barańczak jest czołowym polskim poetą, eseistą i naukowcem. Urodził się w 1946 roku, a jego debiut miał miejsce w 1968 roku – w związku z wydarzeniami politycznymi, które miały miejsce w tym czasie. Działalność cenzury utrudniała wówczas poetycką, prozatorską i publicystyczną działalność, zmuszając artystów do publikowania w tzw. „drugim obiegu” wydawniczym.

W swojej twórczości, Barańczak przedstawia ustrój komunistyczny w krzywym zwierciadle. W wierszu „Wypełnić czytelnym pismem” poeta kpi z popularnego zjawiska zachęcania (bądź zmuszania) ludzi do wypełnienia formularzy. Człowiek, odpowiadając na serię pytań, które często ingerują w jego życie prywatne, poddaje się pewnej formie duchowego ekshibicjonizmu.

Barańczak uwrażliwia czytelnika na problem nowomowy. Komunistyczny żargon, wykorzystujący słowa w przeinaczonym znaczeniu, pełen nieprawdziwych – a wręcz z gruntu fałszywych –...

Podobne wypracowania