Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw matki w literaturze - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pierwszą matką świata była Ewa, kobieta stworzona z żebra Adama w biblijnym raju. Urodziła swoich synów wskutek grzechu pierworodnego, dlatego Bóg nakazał ludzkości dokonywanie rytualnego chrztu, który stanowi zmycie z nowonarodzonego dziecka winy rodziców. Odtąd każda kobieta poczynająca dziecko nosiła na sobie skazę, która została oszczędzona tylko Marii, matce Syna Bożego, poczętego bez grzechu.

Maria stała się też ideałem kobiety i matki, z którego miała czerpać inspirację cała ludzkość – jest wzorem życiowej mądrości, opiekuńczości, posłuszeństwa Bogu, ale również i mężczyźnie, któremu została oddana w opiekę na ziemi. Była istotą całkowicie oddaną swojemu Synowi, zdolną do poświęcenia własnego życia dla misji, która została Mu powierzona na Ziemi. Po Jego ukrzyżowaniu stała się też ikoną „mater dolorosa” – matki cierpiącej, jednego z najbardziej nośnych toposów literatury, przedstawiającego udrękę kobiety zmuszonej do patrzenia na cierpienie swojego dziecka.

W mitologii postać matki nie zawsze była ukazywana z podobnym pietyzmem, z jakim odnosi się do niej świat chrześcijański. Antyczne boginie częstokroć poczynają swoich potomków na drodze romansu lub podstępu,...

Podobne wypracowania