Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Twardowski „Do świętego Franciszka” - interpretacja i analiza

Jan Twardowski, poezja, poezja współczesna, literatura współczesna, Do św. Franciszka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Do świętego Franciszka” to refleksyjny wiersz autorstwa księdza Jana Twardowskiego. Myślę, że jego osobę można utożsamiać z podmiotem lirycznym. Jako duchowny, a przede wszystkim – człowiek wierzący, zapewne nieraz zwracał się on w swych modlitwach do świętych. Nie znaczy to jednak, że osobą mówiącą w wierszu nie mógłby być każdy człowiek, zastanawiający się i snujący refleksje na ten sam temat co ksiądz Twardowski. Już w tytule utworu odnajdujemy adresata. Forma apostrofy, jaką posłużył się poeta, przywodzi na myśl list. Jest to bezpośredni zwrot do odbiorcy – świętego Franciszka z Asyżu.

Najdłuższy z wersów liczy osiemnaście sylab, a najkrótszy – trzy. Jest to wiersz biały, bezrymowy. Utwór nie jest podzielony na strofy, możemy zatem stwierdzić, iż jest to wiersz stychiczny – ciągły. Pierwszy wers utworu potwierdza, że to właśnie do świętego podmiot liryczny kieruje swoje słowa: „Święty Franciszku patronie zoologów i ornitologów”. Ze względu na to zdanie możemy się również domyślać, że utwór będzie miał związek z naturą. W kolejnym wersie odnajdujemy pytanie „dlaczego?”. Prawdopodobnie osoba zwracająca się z nim do świętego, nie jest w stanie na...

Podobne wypracowania