Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Leśmian „W malinowym chruśniaku” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz Bolesława Leśmiana pt: „W malinowym chruśniaku” ukazał się w 1920 r., w tomie „Łąka”. Utwór ten jest bardzo subtelnym erotykiem, przedstawiającym parę kochanków zatopioną wśród malin.

Warstwa stylistyczna tego wiersza jest bardzo złożona. Składa się on z pięciu strof, w których każdy wers liczy 13 sylab. Dzięki temu zabiegowi rytm jest spokojny i jednostajny. Pojawiają się liczne epitety: „rdzawe guzy”, „złachmaniałe pajęczyny”, a także rozbudowane metafory: „palce miałaś na oślep skrwawione ich sokiem”. W sferze brzmieniowej pojawiają się aliteracje: „wargami wygarniał”, a także nieco zastanawiająco brzmiące neologizmy, takie jak np. „złachmaniełe”, „nacichał”. Poprzez zastosowane zabiegi Bolesław Leśmian stworzył wspaniały i niepowtarzalny świat – oddał jego szczegóły, podkreślając niepowtarzalność i wyjątkowość sytuacji. Gorący i duszny od malin, przepojony delikatnym erotyzmem, łączący doznania zmysłowe, operujący obrazem, zapachem, smakiem.

Sytuacja liryczna to opis pary kochanków jedzących maliny wśród krzewów. Podmiot liryczny jest mężczyzną przedstawiającym tę sytuację ze swojej perspektywy....

Podobne wypracowania