Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jarosław Iwaszkiewicz „Panny z Wilka” - „Panny z Wilka” jako polemika z „W poszukiwaniu straconego czasu” Prousta

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Marcel Proust jest uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców w historii literatury. Jego dzieło „W poszukiwaniu straconego czasu” znajduje się w kanonie najwspanialszych utworów wszech czasów. Francuski autor zawarł w swojej powieści wiele ważkich refleksji na temat przeszłości.

Bohaterem i narratorem tego utworu jest francuski młodzieniec. Pewnego dnia smak ciastka umoczonego w herbacie przypomina mu dzieciństwo, budząc wspomnienia tego okresu. Jak pisał Georges Poulet (belgijski historyk literatury): „Powieść Proustowska zaczyna się w miejscu niewyobrażalnie najmniejszym, o pojemności filiżanki herbaty. Po to, by przeobrazić je w obszar zdolny pomieścić miasta, kościoły, ogrody, sąsiadujące z nimi pola”. W swoim dziele Marcel Proust pyta o to, czym są wspomnienia, jak funkcjonuje ludzka pamięć. Dokonuje nawet swoistej apoteozy przeszłości, twierdząc że to ona określa człowieka i jest źródłem zbawienia. Poszukiwanie utraconego czasu, to czynność, która przez ponowne „przeżywanie” minionych zdarzeń pozwala uciec człowiekowi od widma śmierci.

W „Pannach z Wilka” autorstwa Jarosława Iwaszkiewicza spotykamy się z innym przedstawieniem motywu przeszłości. Wiktor Ruben w czasie...

Podobne wypracowania