Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Karol Marks - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Karol Marks na świat przyszedł 5 maja 1818 roku w Trewirze. Naukę rozpoczął w jednym z tamtejszych gimnazjów, następnie wyjechał do Bonn, aby tam zacząć w roku 1835 naukę na uniwersytecie. Po dwóch semestrach studia kontynuował w Berlinie. Tytuł doktora uzyskał na uniwersytecie w Jenie, w roku 1840. Następnie powrócił do Bonn.

Choć nie udało się Marksowi zrealizować celu i objąć posady wykładowcy, w roku 1842 dostał inną propozycję pracy, w nowym piśmie pt.: „Gazeta Reńska”. Jeszcze w tym samym roku był jej naczelnym redaktorem. Rok później filozof wyjechał do Paryża razem ze swoją żoną – Jenny von Westphalen, z którą ślub wziął w roku 1843.

W 1844 roku zawarł Marks pewną znajomość, która okazała się dla niego bardzo ważna. Mianowicie był to jego przyszły przyjaciel i współpracownik - Fryderyk Engels. Razem stworzyli dzieło pt.: „Święta rodzina, czyli krytyka krytycznej krytyki”. Następny rok przyniósł wyjazd do Brukseli. Stało się tak nie tyle z wyboru filozofa, co dlatego, że nakazano mu opuścić Paryż.

Marks cały czas pracuje i publikuje swoje dzieła. W roku 1847 powstała „Nędza filozofii”. W tym roku zainicjował powstanie Związku Komunistów, dla którego...

Podobne wypracowania