Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charakterystyka dramatów Czechowa - charakterystyka stylu pisarskiego Czechowa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Czechow jest mistrzem krótkiej, zwięzłej formy. Jego nowele zostały docenione dość szybko i zdobyły sobie żywą popularność. To, co w nowelistyce jest zaletą, niekoniecznie musiało się przyjąć w dramacie. Jako autor sztuk scenicznych, Czechow musiał znacznie dłużej czekać na uznanie. Duża kondensacja treści w kilku aktach sprawiała, że sztuki Czechowa były dość trudne w odbiorze. Poza tym publiczność przyzwyczajona była do żywej akcji, której często brakowało w dramatach pisarza.

Mimo to Czechow nie rezygnował z tej formy twórczości. Teatr był jego miłością od młodzieńczych lat. Jego dramatopisarski debiut w 1881 był, z punktu widzenia publiczności, całkowitą klęską. Wystawiono wówczas jednoaktówkę pt. „Płatonow”. Ani widzowie, ani krytyka nie docenili utworu i wycofano go ze sceny zaraz po premierze. Jako autor dramatów zaistniał Czechow dopiero siedemnaście lat później, dzięki Konstantemu Stanisławskiemu, twórcy MchAT-u. To na jego zamówienie powstały trzy najdoskonalsze dramaty Czechowa: „Wujaszek Wania”, „Trzy siostry” i „Wiśniowy sad”.

Dzięki Czechowowi i Stanisławskiemu na deskach moskiewskiego teatru zawitał naturalizm, znacznie wcześniej niż w europejskiej...

Podobne wypracowania