Kopciuszek - baśń o Kopciuszku - opracowanie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Utwór braci Grimm zatytułowany „Kopciuszek” należy do gatunku baśni. Przedstawia historię sieroty, która musi znosić cierpienie i niesprawiedliwość.
Dziewczynka zwana Kopciuszkiem po śmierci matki mieszka z ojcem, jego żoną i przybranymi siostrami. Nowa rodzina nie traktuje jej dobrze, niesprawiedliwa macocha wydaje rozkazy a siostry poniżają dziewczynkę. Cierpi ona w samotności, odwiedza grób matki i modli się o poprawę swojego losu. Jednak wszystko zmienia się, gdy dzięki pomocy udzielonej przez patki sierota udaje się na bal do zamku. Królewicz zakochuje się w niej bez pamięci. Odnajduje ukochaną dzięki pantofelkowi, który zgubiła. Kopciuszek trafia na zamek i bierze ślub z księciem.
W baśni Kopciuszek reprezentuje dobro, natomiast macocha i siostry posiadają wiele negatywnych cech, jak chciwość, próżność czy niesprawiedliwość. Biedna, wyzyskiwana i upokarzana sierota w końcu odnajduje wielką miłość i szczęście. Wiele wycierpiała, ale los okazuje się łaskawy i wynagradza jej smutne chwile. Od początku dziewczynkę wspierają zwierzęta. Biały ptaszek spełnia życzenia, gołębie i turkawki pomagają w wybieraniu soczewicy z popiołu. Mimo niezrozumienia, którego sierota doświadcza w domu rodzinnym, nie jest sama. Myślę, że miłość, jaka spotyka dziewczynkę jest nagrodą za jej szlachetność i dobroć. Każdy jej wspaniały uczynek został sprawiedliwie osądzony i nagrodzony. Historia Kopciuszka uczy nas, że bez względu na okoliczności zawsze warto być uczciwym człowiekiem. Nawet gdy na naszej drodze pojawią się trudności, poradzimy sobie, jeśli będziemy dobrymi ludźmi, bo wówczas znajdzie się ktoś, kto chętnie nam pomoże. Natomiast przybrane siostry poniosły zasłużoną karę. Podczas zaślubin Kopciuszka z królewiczem gołębie wydziobały im oczy. Zostały ukarane, ponieważ bardzo źle traktowały swoją siostrę, były chciwe i próżne. Próbowały także oszukać księcia podczas przymierzania pantofelka. Poniosły więc konsekwencje swojego nieuczciwego i niesprawiedliwego zachowania.
„Kopciuszek” jest niezwykle wartościową i pouczającą opowieścią. Ukazuje ponadczasowe prawdy o tym , że niezależnie od sytuacji dobro zawsze wygrywa ze złem, że za dobre uczynki człowiek zostaje nagrodzony, a za złe ukarany. Uczymy się również, że warto wierzyć w swoje marzenia i nigdy nie należy z nich rezygnować. Kopciuszek mimo trudności wybrał się na bal i tam odnalazł miłość. Myślę, że ta historia może być przestrogą dla złych ludzi. Nie wolno poniżać ani upokarzać innych, bo wcześniej czy później spotka nas za to kara.
Podobne wypracowania do Kopciuszek - baśń o Kopciuszku - opracowanie
- Czy średniowiecze to epoka zacofania czy skarbnica kultury?
- Maria Konopnicka „Dym” - streszczenie, opracowanie noweli
- Karol Marks - biografia, życiorys
- List do koleżanki/kolegi - opisz wrażenia z przedstawienia, które widziałeś w teatrze
- Literackie portrety małżeństw - opracowanie zagadnienia
- Salinger - biografia, życiorys
- Charakterystyka dramatów Czechowa - charakterystyka stylu pisarskiego Czechowa
- Rafał Wojaczek - biografia, życiorys
- Henryk Sienkiewicz „Bartek zwycięzca” - sposób przedstawienia Niemców w noweli. Opis
- Stanisław Lem „Wielkie lanie” - streszczenie, opracowanie utworu
- Czesław Miłosz „Piosenka o porcelanie” - interpretacja i analiza wiersza
- Jarosław Iwaszkiewicz „Panny z Wilka” - „Panny z Wilka” jako polemika z „W poszukiwaniu straconego czasu” Prousta
- Mark Twain „Przygody Tomka Sawyera” - recenzja książki
- Motyw kochanków w literaturze - opracowanie
- Rembrandt „Ofiara Abrahama” - interpretacja, opis obrazu
- Bolesław Leśmian „W malinowym chruśniaku” - interpretacja i analiza wiersza
- Biblia - „Przypowieść o domu na skale” - interpretacja, opracowanie przypowieści
- Midas - mit o królu Midasie. Krótkie streszczenie i problematyka mitu
- Milan Kundera - biografia, życiorys
- Adam Zagajewski „Jechać do Lwowa” - recenzja tomiku