Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mark Twain „Przygody Tomka Sawyera” - recenzja książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Książka Marka Twaina pod tytułem „Przygody Tomka Sawyera” to wspaniała opowieść o życiu, problemach wolności i obowiązkach narzucanych człowiekowi przez cywilizację. To też znakomita powieść przygodowa o losach młodego Tomka Sawyera oraz jego przyjaciela z podwórka - Huckelberry’ego Finna gloryfikująca takie wartości jak sprawiedliwość i równość społeczna.

Bohaterowie utworu Twaina są barwni, oryginalni i realni. Mają swoje zalety, ale i wady: złe nawyki, nałogi. Dzięki tym wadom stają się postaciami niemal z krwi i kości, jakby mogły stanąć obok nas, najzupełniej autentyczne. Autor zaznacza, że główny bohater - Tomek został stworzony z trzech rzeczywistych osób, kolegów Twaina. Chłopiec posiada cechy tychże trzech osób.

Z postaciami Tomka Sawyera oraz Hucka Finna zaprzyjaźniamy się niemal natychmiast. Podbijają nasze serca pomysłami naszklone przygody. Pomysły te, które usilnie próbują wprowadzić w życie, zwykle dostarczają czytelnikom sytuacji komicznych, a samym bohaterom przysparzają dodatkowych problemów.

Świat przedstawiony przez pisarza to świat dziecka żądnego przygód, wiecznej zabawy, zrzucenia z siebie oków obowiązków, jakimi są dla nich na przykład nakaz chodzenia do szkoły; kościoła. Tytułowy bohater, Tomek Sawyer zrobi wszystko, aby tylko przeżyć mrożącą krew w żyłach przygodę. Najczęściej wspólnie z Huckiem Finnem organizują sobie czas, wymyślając coraz to nowe historie o piratach poszukujących skarbów. Sami próbują też wprowadzić swoje pomysły w nudne, monotonne, wypełnione szkołą życie. Urwisy o dobrych sercach stają się piratami, zabierają się za poszukiwania bezcennych kosztowności. Swoje fantazje z uporem przemieniają w rzeczywistość. Własnymi pomysłami zmieniają ją, przekształcają.

Przygody Tomka Sawyera to porywająca, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji książka o potrzebie bycia dzieckiem nawet jeżeli jest się starszym wiekiem. Bo nawet wtedy można a nawet trzeba zachować swoją młodość duchową. Uczą nas tego główni bohaterowie, którym nie w głowie dorastanie, dojrzewanie.

Autor podkreśla, że każde dziecko jest ważną postacią. Chociaż nie jest to jeszcze osoba dorosła, ma swoje zdanie, potrafi wiele zdziałać samodzielnie, jeżeli tylko nie jest tłamszone, nieustannie sprowadzane na ziemię. Mark Twain wskazuje, że dziecku należy okazać zaufanie, dać mu wolną rękę, pozwolić na nieco samowoli (w granicy rozsądku) i przede wszystkim liczyć się z jego zdaniem.

Pisarz wprowadza czytelnika w kolorowy świat wyobraźni młodego umysłu. Pokazuje w sposób sugestywny, że jest ona barwna, wypełniona po brzegi optymizmem i potrzebną każdemu energią radości. Świat dziecka jest światem wesołym, choć niekoniecznie pozbawionym zmartwień. 

Nie możemy też zapominać, że „Przygody Tomka Sawyera” to opowieść o dziecięcej miłości. W tym przypadku jest to analiza uczucia Tomka do Becky. Autor trafnie opisuje sposób zachowań młodych, gdy tylko na horyzoncie pojawia się ich obiekt westchnień. Bohaterowie szybko obiecują sobie wspólne życie, nawet zostają narzeczonymi. Nawet oni muszą jednak pokonać wiele przeszkód, aby wreszcie móc być razem. Na ich drodze do szczęścia staje zazdrość, którą w końcu przezwyciężają.

Książka „Przygody Tomka Sawyera” to godna uwagi lektura, po jaką powinien sięgnąć każdy wymagający czytelnik. Znajdziemy w niej wszystko począwszy od chłopięcych problemów ze szkołą, przez szalone przygody z zaginionym skarbem, aż po wątek kryminalny i równie ciekawy wątek miłosny. Jest to bardzo ciekawa pozycja książkowa, którą można polecić każdemu niezależnie od wieku i przekonań. W interesujący sposób ukazuje perypetie młodego, szalonego pokolenia.

Podobne wypracowania