Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Księga Koheleta - opracowanie, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Księga Koheleta czyli Eklezjastesa to jedna z ksiąg Starego Testamentu, napisana w formie poetyckiej w końcu III lub na początku II w. p.n.e. Autor tekstu przestawia się jako syn króla Dawida, ale jest to fikcja literacka, która miała służyć podniesieniu rangi dzieła. „Kohelet” oznacza nie nazwę własną, ale sprawowaną funkcję albo urząd mędrca, który przemawia na zebraniu. „Eklezjastes” natomiast to grecki odpowiednik Koheleta.

Księga jest zbiorem rozważań na temat sensu ludzkiego życia. Autor zastanawia się jaka droga wieść może do osiągnięcia szczęścia, ale odpowiedź na nie pozostaje niema. Wielokrotnie za to uświadamia człowiekowi, że wszystko na ziemi jest marnością. Ta fraza pojawia się w tekście aż dwadzieścia razy. Wobec tego uznać należy, że poszukiwanie chronicznego szczęścia i wszystkie zabiegi temu towarzyszące nie mają żadnego sensu. Sława, bogactwa, wszelka rozkosz, a nawet mądrość nie dadzą szczęścia. 

Autor podsumowuje, że życie to pasmo daremnych trudów, cierpień i niesprawiedliwości, która na każdym kroku spotyka człowieka. Niezależnie zaś od indywidualnych losów i poczynań, bez względu na status, pochodzenie, majętność wszystkich czeka ten sam los, którym jest śmierć....

Podobne wypracowania