Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Homer „Odyseja” - opracowanie eposu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Odyseja” jest greckim eposem spisanym najprawdopodobniej w VIII wieku p.n.e., a istniejącym o wiele wcześniej w antycznej tradycji ustnej. Utwór pisany jest heksametrem, składa się z 24 pieśni, z czego pierwsze cztery księgi poświęcone są wędrówce Telemacha, a pozostałe przygodom Odyseusza. Akcja „Odysei” rozpoczyna się dziesięć lat po zakończeniu wojny trojańskiej. Opowiada dzieje tułaczki Odyseusza, który wciąż nie może powrócić na swą rodzinną wyspę Itakę. Tymczasem na wyspie czeka na niego jego syn Telemach oraz wierna żona Penelopa, którą zdobyć chce tłum zalotników.

Opiekunem Odyseusza jest grecka bogini mądrości - Atena. Pierwszym etapem jego powrotu jest pobyt na wyspie cyklopa Polifema. Załoga Odyseusza zostaje uwięziona w jaskini, potwór zjada kilku jego towarzyszy. Odyseusz wykazuje się ogromnym sprytem, udaje mu się oślepić cyklopa, a następnie wydostać się z jaskini. Przyczepił się do brzucha owiec, które Polifem wypuścił z jaskini. Po udanej ucieczce Odyseusz popełnia wielki błąd - będąc już na statku wyjawia Cyklopowi swe imię. Ten modli się do swego ojca Posejdona, by Odyseusz nigdy nie powrócił do Itaki.

Podróż do domu wymagała od Odyseusza przepłynięcia...

Podobne wypracowania