Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

George Orwell - biografia, życiorys

Prawdziwe imię i nazwisko George'a Orwella (1903-1950) to Eric Arthur Blair. Przychodzi na świat 25 czerwca 1903 r. w Motihari należącym do Indii Brytyjskich, jednak już rok później przeprowadza się wraz z matką do Anglii. Jego ojciec, pracownik Indian Civil Service, dołączy do rodziny dopiero po przejściu na emeryturę w 1912 r. Chłopiec uczy się m.in. w Szkole Im. Św. Cypriana w Sussex, gdzie daje się poznać jako autor pierwszych wierszy oraz znakomity uczeń. Wielkim sukcesem jest zdobycie stypendium umożliwiającego podjęcie dalszej nauki w najbardziej elitarnej oraz prestiżowej szkole w kraju, Eton College, którą Eric kończy w 1921 r.

W okresie od 1922 do 1928 r. pracuje w Birmie jako policjant Królewskiej Policji Imperialnej. W tym czasie decyduje, iż prawdziwym jego powołaniem będzie pisanie. Tworzy eseje. W 1928 r. przejdzie również zapalenie płuc, z którego w następnych latach rozwinie się dręcząca go gruźlica, będąca bezpośrednią przyczyną przedwczesnej śmierci pisarza. W 1929 r. Blair przybywa do Paryża, licząc na to, iż odniesie sukces literacki w światowej stolicy artystów. Publikuje opowiadania i współpracuje z kilkoma gazetami.

Ważną rolę w jego życiu odegra zaangażowanie polityczne oraz udział w walkach zbrojnych; udział w wojnie domowej w Hiszpanii po stronie republikanów okupi prześladowaniami oraz nieudaną próbą zamachu na jego osobę w 1937 r. Doświadczenia z tego okresu posłużą Orwellowi do stworzenia dwóch najbardziej znanych jego dzieł: antyutopijnej wizji świata totalitarnego w „Roku 1984” oraz moralizatorskiej przypowiastki „Folwark zwierzęcy”. Jeszcze w trakcie bratobójczej walki w Hiszpanii napisze odsłaniającą prawdziwe oblicze stalinizmu autobiograficzną książkę pt.: „W hołdzie Katalonii” (1938). Aby chronić swoich najbliższych, od początku lat 30. publikuje pod pseudonimem artystycznym. Utwory Orwella ze zrozumiałych względów nie mogły być drukowane w epoce PRL-u. W obiegu oficjalnym pojawiły się dopiero w 1988 r.

Orwell pracował jako nauczyciel, sezonowy pracownik rolniczy, francuski korespondent wojenny w czasach II wojny światowej, publicysta BBC. Ostatnie chwile spędza na przygotowywaniu „Roku 1984”. Planowany wyjazd zdrowotny do sanatorium w Szwajcarii nie dochodzi do skutku – pisarz umiera pokonany przez gruźlicę w 1950 r.

Podobne wypracowania do George Orwell - biografia, życiorys