Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

George Orwell - biografia, życiorys

Prawdziwe imię i nazwisko George'a Orwella (1903-1950) to Eric Arthur Blair. Przychodzi na świat 25 czerwca 1903 r. w Motihari należącym do Indii Brytyjskich, jednak już rok później przeprowadza się wraz z matką do Anglii. Jego ojciec, pracownik Indian Civil Service, dołączy do rodziny dopiero po przejściu na emeryturę w 1912 r. Chłopiec uczy się m.in. w Szkole Im. Św. Cypriana w Sussex, gdzie daje się poznać jako autor pierwszych wierszy oraz znakomity uczeń. Wielkim sukcesem jest zdobycie stypendium umożliwiającego podjęcie dalszej nauki w najbardziej elitarnej oraz prestiżowej szkole w kraju, Eton College, którą Eric kończy w 1921 r.

W okresie od 1922 do 1928 r. pracuje w Birmie jako policjant Królewskiej Policji Imperialnej. W tym czasie decyduje, iż prawdziwym jego powołaniem będzie pisanie. Tworzy eseje. W 1928 r. przejdzie również zapalenie płuc, z którego w następnych latach rozwinie się dręcząca go gruźlica, będąca bezpośrednią przyczyną przedwczesnej śmierci pisarza. W 1929 r. Blair przybywa do Paryża, licząc na to, iż odniesie sukces literacki w światowej stolicy artystów. Publikuje opowiadania i współpracuje z kilkoma gazetami.

Ważną rolę w jego życiu odegra zaangażowanie polityczne oraz udział w walkach...

Podobne wypracowania