Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mitologia - wartości starożytnej mitologii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Uważam, że mity niosą ze sobą rozmaite wartości, które mają charakter ponadczasowy. Chociaż powstały tak dawno, są ważne nawet dla współczesnych ludzi.

Przede wszystkim mitologie mają wartości poznawcze. Dzięki nim poznajemy historię i wierzenia ludów Grecji, Rzymu albo Bliskiego Wschodu. Oczywiści, podania te niewiele mają wspólnego z faktami, ale bywają równie wartościowe, co kroniki lub dzienniki historyczne. Tu poznajemy ludzkie wierzenia i obyczaje. Dowiadujemy się, jakich bogów czcili starożytni ludzie, jakie ofiary im składali, czego się bali, o czym marzyli. To niezwykle cenne, bo takich informacji nie znajdziemy w podręcznikach, które skupiają się tylko na przekazaniu suchych faktów.

Poszczególne miologie różniły się od siebie. Zdarzało się, że lud wierzył w bogów o podobnych cechach i umiejętnościach ale nosili inne imiona. W przypadku Grecji i Rzymu różnice były naprawdę niewielkie.

Mity stały się w pewien sposób podstawą kultury. Niemal każdy ród, kraj ma swoją własną mitologię. Także my, Słowianie. To właśnie z mitologii swój początek wzięły najpiękniejsze opowieści o państwach i ich mieszkańcach, o bogach, w których wierzono. Uważam,...

Podobne wypracowania