Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Franz Kafka - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Franz Kafka urodził się 3 lipca 1883 roku w Pradze. Z pochodzenia był Żydem. Jego rodzina, dzięki zabiegom i staraniom ojca, awansowała ze sfery drobnomieszczańskiej do wyższych warstw społecznych. Rodzicami Franza byli Herman Kafka oraz Julia Löwy. Pisarz był ich pierworodnym synem, a zarazem bratem trzech sióstr: Olli, Valli oraz Otti.

Wedle życzenia ojca, Kafka ukończył prawo. On sam nie czuł powołania do wykonywania właśnie tego zawodu. Był to główny powód jego konfliktów i nieporozumień z ojcem. Franz rozwijał swoje zainteresowania, związane z literaturą, podczas studiów prawniczych. Równolegle uczęszczał na zajęcia z filologii germańskiej. Ponadto zaczytywał się dziełami filozofów takich jak Spinoza, Nietzsche i Kierkegaard.

Podczas wakacji, spędzanych z wujem Siegfriedem Löwy, w 1902 roku w Libach Franz poznał Maxa Broda. Znajomość przerodziła się w dozgonną przyjaźń młodzieńców, która trwała do końca życia pisarza. Brod stał się wydawcą dzieł Kafki. To właśnie dzięki niemu wydano pośmiertnie wiele utworów autora, które on sam pragnął spalić. Rękopisy, które miałyby nie zostać nigdy ogłoszone drukiem, to np. „Zamek”, „Przy budowie muru chińskiego”...

Podobne wypracowania