Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ryszard Kapuściński - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ryszard Kapuściński urodził się 4 marca 1932 roku na Polesiu, w miejscowości Pińsk. Jego rodzice byli nauczycielami. Ojciec, po wybuchu II wojny światowej, brał czynny udział w walkach. Trafił do niewoli radzieckiej. Zarówno jemu, jak i niektórym towarzyszom broni udało się uciec. W obawie przed represjami i deportacją zabrał swoją rodzinę do Przemyśla, gdzie mieszkali jego rodzice. Tam również Kapuścińscy nie spędzili wiele czasu. Przenieśli się do Puszczy Kampinoskiej; pozostały czas wojny i okupacji zamieszkiwali w Sierakowie.

Kapuściński debiutował bardzo wcześnie, mając zaledwie siedemnaście lat. Opublikował swoje teksty na łamach pisma „Dziś i Jutro”. Następnie, w roku 1950, zdał egzamin maturalny w gimnazjum im. Stanisława Staszica i rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim. Pisarz studiował historię. Dziennikarz wstąpił w roku 1953 do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, której członkiem był do roku 1981.

Edukację zakończył w roku 1956. Niemalże w tym samym czasie przyjął posadę gońca w „Sztandarze Młodych”. W tym okresie odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi. Tekstem, który przyniósł mu uznanie, był reportaż „To też jest prawda o Nowej Hucie”. Rok ten obfitował dla...

Podobne wypracowania