Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Dziady” - Motyw miłości w „Dziadach” - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Temat miłości zajmuje bardzo ważne miejsce w motywice literackiej. Szczególne miejsce zajmował on w literaturze romantycznej. Można to zauważyć na przykład w Mickiewiczowskich „Dziadach” (cz III i IV).

W VI części „Dziadów” autor przedstawia nam nieszczęśliwą miłość, jaką obdarowywał główny bohater swoją ukochaną. Gustaw jak przystało na romantycznego kochanka, rozpaczał po stracie kochanki. Kochał ją bardzo mocno i sądził, że i ona odwzajemnia to uczucie. Tak jednak nie było. Podczas jego nieobecności kobieta postanowiła poślubić człowieka, którego nie kochała. Głębokie uczucia Gustawa mieszają się z rozgoryczeniem i złością jakimi darzy ukochaną, za to, że nie chce z nim być, iż nie interesuje się jego losem. Swoje dalsze życie traktuje jako karę. Został on pozbawiony miłości i nie widział już dalszego sensu życia. Jak możemy przypuszczać, popełnił on samobójstwo z tego powodu, za które później przyszło mu cierpieć jako zjawie, upiorowi.

Jego całkowitym przeciwieństwem jest Konrad z III części „Dziadów”. Całą swoją miłość i zainteresowanie zwraca on na swoja ojczyznę. Jest ona dla niego najważniejsza. Pragnie on dołożyć wszelkich starań, aby jego kraj nękany przez zaborców...

Podobne wypracowania