Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Albert Camus „Dżuma” - charakterystyka Ramberta

Raymond Rambert, podobnie jak Tarrou, nie jest mieszkańcem Oranu, do miasta sprowadziły go sprawy zawodowe. Niestety miał nieszczęście przyjechać z Paryża w najgorszym momencie, mianowicie tuż przed wybuchem epidemii. Jego sylwetka kreowana jest na zasadzie kontrastu z postawą Tarrou. Obaj są przybyszami z zewnątrz, którzy zmuszeni są dzielić tragiczny los z mieszkańcami portowego miasta, ale o ile Tarrou godzi się ze swoją sytuacją i od początku poświęca się walce z epidemią, to dziennikarz w pierwszym odruchu próbuje uciec.

Już zewnętrzny opis wskazuje na pewne cechy charakteru bohatera: „Niski, w sportowym ubraniu, o szerokich ramionach, twarzy zdecydowanej, oczach jasnych i inteligentnych, robił wrażenie człowieka, któremu życie służy”. Raymonda definiuje to, że jest kimś z zewnątrz. Przyjechał do Oranu jako dziennikarz, by zbadać warunki życia Arabów. Całe jego życie pozostało w Paryżu, tam pracował, tam też mieszkała jego ukochana. Dlatego bardziej niż pozostali bohaterowie czuje się uwięziony. Stanowczo domaga się, by pozwolono mu opuścić miasto. Jego postawa jest roszczeniowa, nie zastanawia się nad konsekwencjami, jakie jego wyjazd może mieć dla innych. Nie ma przecież pewności, że nie rozprzestrzeni choroby. Po odmowie ze...

Podobne wypracowania