Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cyprian Kamil Norwid „Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór „Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie” bierze tytuł od pierwszych wersów wiersza. Kolejne zwroty rozpoczynają się analogiczną apostrofą do znanych i wybitnych ludzi, którzy miast uznania swych zasług doczekali się tylko niewdzięczności. Rozpoczęcie kolejnych strof anaforą, ukazuje powtarzalność historii, która nie ma litości dla jednostek wybijających się ponad przeciętność.

Konstrukcja wiersza wyraźnie dzieli się na trzy części. Pierwsza z nich liczy siedem strof, każda z nich poświęcona jest innej postaci i jej pośmiertnym losom. Jako pierwszy przywołany zostaje Sokrates. Słynny ateński filozof, nauczyciel m.in. Platona, autor słów: „wiem, że nic nie wiem”. Sokrates prowadził swe nauki na ateńskich ulicach, w miejscach publicznych wiódł dysputy z ludźmi możnymi, mającymi władzę, decydującymi o losie kraju. Ponieważ w tych rozmowach często odsłaniał ignorancję i inne słabości swych rozmówców, oskarżono go o obrazę moralności. Za to został skazany na karę śmierci. Jego nauka przetrwała głównie za sprawą jego uczniów i wkrótce stała się chlubą Aten. Kilka lat później Ateńczycy nie pomni na śmierć, którą zadali, wystawili filozofowi pomnik.

Podobny...

Podobne wypracowania