Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec” - opisz przebieg akcji pod Arsenałem

Akcja pod Arsenałem miała miejsce 26 marca 1943 roku na zbiegu ulic Bielańskiej i Długiej. Jej celem było odbicie więźniów przewożonych z Al. Szucha na Pawiak. Akcja nosząca kryptonim „Meksyk II” została przeprowadzona przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów i zakończyła się powodzeniem, czyli uwolnieniem przewożonych Polaków. Zdarzenie to szczegółowo opisuje Aleksander Kamiński w swojej książce „Kamienie na szaniec”.

Wśród przewożonych przez Niemców więźniów znajdował się jeden z członków Szarych Szeregów, Jan Bytnar „Rudy”, to ze względu na niego przyjaciele zdecydowali się przeprowadzić ryzykowną akcję. Rudy został aresztowany 23 marca w swoim mieszkaniu. Gestapo dotarło do niego dzięki notatkom znalezionym w mieszkaniu jednego z jego towarzyszy broni, Heńka. W relacji Kamińskiego Heniek okazuje się zdrajcą, który w czasie przesłuchania podaje adres Rudego, jednak źródła historyczne wskazują raczej na notatki Rudego pozostawione w mieszkaniu przyjaciela. Po aresztowaniu Jana Bytnara poddano brutalnemu przesłuchaniu. Gestapowscy chcieli, by podał nazwiska innych członków Grup Szturmowych. Po pierwszym dniu przesłuchań ciężko ranny Rudy trafił do szpitala,...

Podobne wypracowania