Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Asnyk „Do młodych” - analiza i interpretacja utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Młodosć od zawsze była inspirująca. Pokładano w niej nadzieje, wiązano z nią plany. To przecież ten etap, w którym człowiek jest najbardziej plastyczny i można spróbowac ukształtować go w określony sposób. Młodzi ludzie są przecież największą szansą dla starszych, by ci przekonali się, że ich działania nie poszły na marne. Szczególnie ważne jest to w realiach zmieniających się programów literackich, gdzie następujący po sobie twórcy sprzeczali się o to co jest najważniejsze. Wiersz Adama Asnyka pt.: „Do młodych” często uznawany jest za programowy utwór pozytywizmu.

Adresatami utworu, co dobitnie sugeruje tytuł, są młodzi wyznawcy tej ideologii. Podmiot liryczny próbuje zapalić ich do tego, by wiernie i konsekwentnie podążaliza jej nakazami. Pierwsza strofa to nawoływanie o dążenie do prawdy. W drugiej ja mówiące porusza temat „rozproszenia legendowego mroku” oraz „zdarcia mgły urojeń z błękitów”. Jest to oczywiście krytyka romantyzmu, który postrzegany był jako epoka oderwanaod rzeczywistości, pełna urojeń.

Podmiot liryczny prosi zarazem, by młodzi ludzie nie „deptali ołtarzów przeszłości”. Pozytywiści powinni pamiętać o dokonaniach...

Podobne wypracowania