Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antyk a renesans - porównanie, opracowanie

Renesans to epoka trwająca od XIV do XVI w. Jej głównym założeniem był powrót do źródeł, czyli kultury antyku. Już sama nazwa „renaissance” oznacza odrodzenie, czyli odnowę kultury. Przyjrzyjmy się zależnościom i podobieństwom, jakie łączą te dwie epoki.

Artyści renesansowi czerpali swoje inspiracje z antyku, dlatego doszło do odrodzenia się gatunków znanych z tamtej epoki. Ponownie na arenę literacką wróciły pieśni, tragedie, komedie, fraszki. Poezja przeżyła prawdziwy rozkwit form. Także w sposobie myślenia o świecie zaszły zmiany, głównymi nurtami stały się stoicyzm i epikureizm. Sposobu, w jaki można rozumieć świat szukano w dziełach starożytnych literatów i filozofów, gdyż ich dzieła uznawano za naprawdę wartościowe. Przełom, który nastąpił w sposobie myślenia o świecie najlepiej oddają dwa cytaty: „carpe diem” oraz „człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce”. Były to oznaki powrotu do afirmacji życia i zainteresowania człowiekiem.

Renesans pragnął dokładniej poznać człowieka. Nie umożliwiała tego kultura średniowiecza, która zepchnęła go gdzieś na margines. Stąd odwołania do starożytności, w której temat ten był wielokrotnie i wyczerpująco...

Podobne wypracowania