Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoine de Saint-Exupéry - biografia, życiorys

Jean-Baptiste Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry urodził się 29 czerwca 1900 r. w Lyonie. Na życzenie dziadka uczył się w szkole prowadzonej przez jezuitów. Już jako dziecko pisał wiersze i przejawiał zdolności techniczne. W wieku 15 lat rozpoczął naukę w Szwajcarii, a następnie w Paryżu. Studiował architekturę na Akademii Sztuk Pięknych, a w czasie studiów opatentował wiele nowych rozwiązań technicznych w zakresie pilotażu i budowy silników. Jako 21-latek posiadał już uprawnienia pilota, a rok później, w czasie pobytu w centrum szkolenia w Istres, uzyskał kwalifikacje pilota wojskowego. Funkcję pilota wojskowego pełnił krótko; z powodu wypadku i odniesionych obrażeń przeniesiono go w 1923 do rezerwy.

Pracował później w Towarzystwie Lotniczym Latecoere, przewożąc przesyłki między Francją i Afryką. W latach 1929-1931 był dyrektorem oddziału Latecoere Aeroposta w Argentynie, gdzie poznał swoją późniejszą żonę, Consuelę Suncin Sandoval de Gómez. Po powocie do Francji, w 1935 r. podjął się lotu z Paryża do Sajgonu, ale próba ta skończyła się wypadkiem na Pustyni Libijskiej.

Pełnił funkcję korespondenta prasy francuskiej podczas wojny domowej w Hiszpanii. Kolejną próbę rekordowego przelotu podjął w 1938, na trasie Nowy Jork-Ziemia Ognista. Tym razem rozbił się w Gwatemali, a skutkiem tego wypadku był niedowład ręki.

Twórczość Exupéry’ego jest przesycona doświadczeniami lotniczymi. Pierwsze opowiadanie, wydane w 1926 r. zostało zatytułowane „Lotnik”, kolejne dzieło - książka z 1928 r. to „Poczta na Południe”. „Nocny lot” powstał trzy lata później, a jedna z jego najgłośniejszych książek, wyróżniona nagrodą Grand Prix Akademii Francuskiej, „Ziemia, planeta ludzi”, w 1939 r.

Podczas II wojny światowej Exupéry latał jako kapitan w jednym z dywizjonów rozpoznawczych Francji, wykonał też kilka lotów bojowych. Był ewakuowany do Algieru w czerwcu 1940, gdy Niemcy zajęły Francję. Powrócił do kraju po demobilizacji, by następnie pod koniec roku wyjechać do USA. Na emigracji zajmował się działalnością propagandową oraz literacką. W latach ’40 powstały m.in.: „Pilot wojenny” (1942), „List do zakładnika” (1943), „Mały Książę” (1943).

Mimo przekroczenia przepisowego wieku pilota bojowego, udało mu się zdobyć pozwolenie na pełnienie tej funkcji w latach 1943-1944. Podczas tej służby awansowano go do stopnia majora.

31 lipca 1944 r. wystartował w swój ostatni lot, do misji fotografowania wojsk niemieckich koło Lyonu, której nie udało mu się spełnić. Przyczyny jego śmierci (wskutek rozbicia samolotu) nie są do końca znane.

Podobne wypracowania do Antoine de Saint-Exupéry - biografia, życiorys