Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Friedrich Schiller - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Fryderyk Schiller jest uznawany za jednego z najważniejszych twórców literatury niemieckiej. Jego „Zbójcy” czy „Rękawiczka” weszły na stałe do kanonu literatury światowej, stanowiąc przykłady na niespotykanie wcześnie wykształcony talent oraz dojrzałość poetycką, na którą inni  romantyczni twórcy pracować musieli przez długie lata.

Schiller był artystą wszechstronnym. Chociaż znany jest przede wszystkim z twórczości poetyckiej, zajmował się także filozofią, teatrem oraz historią, pisał również dramaty. Był długoletnim przyjacielem Goethego, a twórca „Fausta” zafascynował się talentem młodego przyjaciela. Nie był w tym podziwie zresztą odosobniony. Czytelnicy i krytycy po wydaniu „Zbójców” byli na tyle olśnieni geniuszem Schillera, że zgodnie ochrzcili go „niemieckim Szekspirem”, co jasno dowodzi respektu, jakiego Schiller dorobił się w wieku zaledwie osiemnastu lat.

Początek działalności Schillera to schyłkowy okres „Sturm und Drang”, czyli „burzy i naporu”. Twórcy tego czasu (np. wczesny Goethe) buntowali się przeciwko oświeceniowym ideałom rozumu i racjonalności. Oni woleli uczucia, romantyczne porywy...

Podobne wypracowania