Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Szekspir „Hamlet” - charakterystyka Ofelii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ofelia jest jedną z niewielu kobiecych bohaterek tragedii pt.: „Hamlet” napisanej przez Williama Szekspira. Ofelia jest właściwie jeszcze bardzo młoda, nie wiemy dokładnie, ile ma lat, jest na pewno młodsza od Hamleta – księcia Danii, w którym jest zakochana.

Dziewczyna jest córką Poloniusza – kanclerza królewskiego. Ma także starszego brata, Laertesa. Matka nie pojawia się w dramacie, co już jest sygnałem, że Ofelia obraca się raczej w męskim towarzystwie, będąc pozbawioną matczynej opieki, troski i zrozumienia.

Dziewczyna jest bardzo wrażliwa, do serca bierze sobie wszystko, co powiedzą bliskie jej osoby, szczególnie ojciec, brat i ukochany Hamlet. Tak naprawdę jest uzależniona od męskiej części swojej rodziny. Główną cechą Ofelii jest jej bierność, dlatego nie jest w stanie na przykład sprzeciwić się żądaniom Poloniusza, który nakłania ją do wyjawienia treści intymnej rozmowy, którą dziewczyna przeprowadziła z Hamletem. Ofelia jest na tyle poddana woli ojca, że posłuszeństwo wobec niego przedkłada nad lojalność wobec ukochanego. Okłamuje Hamleta, że są w pokoju sami, mimo iż za zasłoną ukryci są Poloniusz oraz Klaudiusz – stryj Hamleta.

Tragizm tej młodej bohaterki polega między...

Podobne wypracowania