Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charles Baudelaire - wiersze. Stylistyka i problematyka twórczości Baudelaire'a

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Charles Baudelaire, francuski poeta i krytyk, już za życia stał się legendą. Jego nowatorskie, bezkompromisowe i nonkonformistyczne podejście do spraw poezji i samej egzystencji przysporzyło mu tyle samo wrogów, co przyjaciół.

Jego prekursorski wkład w formowanie się nurtów dekadentyzmu i symbolizmu jest nieoceniony. Wybitny talent poetycki, umiejętność operowania plastycznymi obrazami i niezwykłe wyczucie frazy sprawiło, iż jest Baudelaire nazywany jednym z największych francuskich, a nawet światowych, poetów. Buntownicza natura oraz umiłowanie skandalu zapewniło mu miejsce w gronie „artystów przeklętych”.

Urodzony w 1821 roku nie miał łatwego dzieciństwa. W wieku sześciu lat został osierocony przez ojca. Jego matka powtórnie wyszła za mąż, jednak ojczym nie przypadł do gustu małemu Charlesowi. Jego niełatwy charakter dawał o sobie znać coraz częściej – był krnąbrny, nieposłuszny i rozrzutny. By ratować majątek przed całkowitym popadnięciem w długi, Baudelaire został wysłany przez matkę i ojczyma do Indii. Wrócił jednak po roku i kontynuował swój niemoralny tryb życia – pieniądze wydawał na libacje i prostytutki, przesiadywał w barach i salonach, prowadząc tryb życia typowego członka...

Podobne wypracowania