Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Sonety Krymskie” - „Pielgrzym” - interpretacja i analiza sonetu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Pielgrzym” to kolejny z utworów Adama Mickiewicza, który powstał na skutek jego zafascynowania Krymem. Podmiot liryczny jest tytułowym pielgrzymem, a utwór jawi się jako jego monolog. Jest to utwór bardzo intymny, dlatego warto odnieść jego treść do osoby poety zesłanego na wschód za działalność patriotyczną, a więc skazanego na rozłąkę z ojczyzną.

Budowa utworu jest charakterystyczna dla sonetu. Mamy tutaj dwie strofy składające się z czterech wersów i dwie następne liczące po trzy. Ilość sylab w każdej linijce wynosi trzynaście. Warstwa stylistyczna wiersza nie jest tak rozbudowana jak chociażby w „Czatyrdahu”, ale pojawiają się liczne epitety, których zadaniem jest precyzyjnie scharakteryzować obraz świata, do którego tęskni wędrowiec, a także podkreślić kontrast, jaki pojawia się między miejscem, gdzie dane jest mu przebywać, a ukochaną ojczyzną.

Pielgrzymka nasuwa skojarzenia ze sferą sacrum. To właśnie do niej należy przywoływana w utworze Litwa. Podmiot liryczny wspomina, że lepiej czułe się podążając trzęsawiskami na swojej ziemi, niż depcząc „rubinowe morwy, złote ananasy”. Pielgrzymka podmiotu lirycznego jest okrutna dlatego, że nie prowadzi do upragnionego celu,...

Podobne wypracowania