Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Katarynka” - charakterystyka niewidomej dziewczynki z „Katarynki”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Postać małej, ośmioletniej dziewczynki w noweli „Katarynka” ma znaczący wpływ na zmianę zachowania głównego bohatera. Dziewczynka wraz z matką i jej przyjaciółką są sąsiadkami pana Tomasza. Ich mieszkanie widoczne jest z okien gabinetu adwokata.

Dziewczynka nie była radosna i pełna życia jak jej rówieśnicy: „było to dziecko z ciemnymi włosami i ładną twarzyczką, ale blade i jakieś nieruchawe. Niekiedy bawiła się lalką, którą ubierała i rozbierała powoli, jakby z trudnością. Czasami nie robiła nic, tylko siedząc w oknie przysłuchiwała się czemuś”. Była ładnym, ale dziwnym dzieckiem. Pan Tomasz często obserwował małą pracując w gabinecie. Dziwiło go, że nigdy nie widział jej uśmiechniętej, śpiewającej, biegającej i bawiącej się z innymi dziećmi. Była zawsze spokojna i cicha.

Adwokat przypadkiem dowiedział się o chorobie dziewczynki: „oparłszy głowę na ręku położyła się prawie na wznak w swoim oknie - i - szeroko otwartymi oczyma patrzyła prosto w słońce”. Dziewczynka w wieku sześciu lat zapadła na tajemniczą chorobę. Przez kilka dni była nieprzytomna, nie poruszała się i nic nie mówiła. Gdy w końcu się ocknęła, miała trudności z widzeniem. Z każdym dniem coraz mniej widziała, aż w wieku ośmiu lat...

Podobne wypracowania