Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Znaczenie sceny na Mont Blanc z dramatu Juliusza Słowackiego „Kordian”

W piątej scenie drugiego aktu „Kordiana”, tytułowy bohater, po długiej podróży po Europie, wspina się na szczyt Mont Blanc. Scena ta ma zasadnicze znaczenie dla całego utworu, łączą się w niej bowiem najistotniejsze wątki. Następuje przemiana bohatera, od tego momentu zaczyna się jego nowe życie. W swym monologu, Kordian wyraża ideę winkelriedyzmu, stanowiącą swego rodzaju program wieszcza. Ponadto monolog wygłoszony na Mont Blanc to najdoskonalszy poetycko fragment dzieła.

„Kordian” to dramat wielowątkowy, złożony, zawierający polemikę z Mickiewiczem, ukazujący wizję przyszłości Polski, dokonujący rozrachunku z klęską powstania listopadowego i oczywiście ukazujący przemianę bohatera romantycznego, wszystkie główne tematy dzieła skupiają się właśnie w scenie piątej II aktu. Kordian jest w trakcie swej podróży. Był we Włoszech, w Anglii i w Watykanie. Jako idealista doznał wielu rozczarowań, przekonał się o niepodzielnej władzy pieniądza. Stracił wiarę w prawdziwość romantycznej miłości, zwątpił też w papieża, którego uważał za duchowego przewodnika.

Wszystkie te gorzkie doświadczenia europejskiej podróży dochodzą do głosu, kiedy bohater pozostaje sam na sam ze sobą: „Uczucia po światowych opadały drogach......

Podobne wypracowania