Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Kownacka „Kajtkowe przygody” - motyw obcości - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kajtkowe przygody” Marii Kownackiej to krótka, choć barwna opowieść o życiu małego bociana o imieniu Kajtek. Jego przygody zaczynają się w sposób, który on sam określa jako „żałosny”. W gnieździe, w którym wychowywał się ze swoim bratem, był najsilniejszym bocianem. Niestety jego uporczywy głód wprowadził go w kłopoty, bo kiedy rozpoczął walkę ze swoim bratem o ślimaka, wypadł z gniazda. Okazało się, że złamał skrzydło i z dnia na dzień osłabł do tego stopnia, że nie mógł nauczyć się latania.

Na dzień św. Bartłomieja, który dla wszystkich bocianów jest najważniejszy, Kajtek wciąż nie potrafił latać. Dlatego bociany pozostawiły go samemu sobie: „Na dalekiej zielonej łące zebrał się wielki sejm bociani. Pełno tam było klekotu, podskoków, wspólnych oblotów. Moi rówieśnicy, młode bociany, popisywały się sztuką latania. Ale mnie to nie wychodziło… Brakowało mi sił”. W efekcie wszystkie inne bociany odleciały do ciepłych krajów,  pozostawiając Kajtka. Jeszcze wtedy Kajtek nie wiedział, czym jest mróz i zima.

Kiedy nie mógł już wytrzymać głodu, który ściskał mu żołądek, postanowił zlecieć z gniazda na podwórze...

Podobne wypracowania